دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست؟

دوره انتظار بیمه تکمیلی

همه ما در زندگی مان پیش آمده که دوره ای را صبرکنیم تا کاری انجام شود، مثلا جواب نهایی در مورد کاری یا انتظار در دنیا آمدن نوزادمان خوب پس ما دوره ای صبر یا انتظار می کشیم تا به نتیجه دلخواه برسیم.

در بیمه درمان تکمیلی نیز برای اولین بار وقتی ما خرید این بیمه نامه را انجام میدهیم پوشش هایی دارند که ما آنها را انتخاب می کنیم ، برخی از شرکت های بیمه ای چیزی به نام دوره انتظار دارند.

 

شاید این مطلب برای شما جالب باشد : بهترین بیمه تکمیلی زایمان

 

بیمه تکمیلی یکی از خدمات بیمه می باشد که همانطور از نامش پیداست به عنوان تکمیل کننده هزینه های درمانی افراددر کنار بیمه های پایه (تامین اجتماعی،خدمات درمانی و….) برای جبران هزینه های درمان می باشد.

در این نوع بیمه ،بیمه گذار بیمه تکمیلی را برای هزینه های درمانی مازاد بر بیمه گر پایه در یک قرارداد یک ساله مورد استفاده قرار می دهد، اگر فرد بیمار از خدمات پایه ای بیمه استفاده نکند باید همه هزینه های درمان را شخصا پرداخت کند که در حال حاضر بیمه های تکمیلی با شرایط متفاوت و متناسب با وضعیت بیمه گذار، این هزینه ها را جبران می کنند.

 

دوره انتظار بیمه تکمیلی چیست و به چه کاری می آید؟

این موضوع به این معناست که شما بلافاصله بعد از خرید بیمه تکمیلی نمی توانید از برخی خدمات آن استفاده کنید وباید مدت زمان مشخصی را منتظر بمانید تا آن پوشش  های بیمه ای فعال شود.

دوره انتظار بیمه تکمیلی ، مدت زمانی است که در طول آن بیمه گر تعهدی به جبران خسارت ندارد. در تعریف قانونی، طبق آئین نامه شماره 99 مصوب شورای عالی بیمه ، دوره انتظار دوره ای است که از ایتدای پوشش بیمه ای بیمه شده تا مدت معینی ادامه دارد ودرآن دوره جبران خسارت های درمانی از شمول تعهدات بیمه گر خارج است . همه شرکت های بیمه ای در سال اول قرارداد دارای دوره انتظار مشخص برای ارائه خدمات خود هستند.

 

چرا باید دوره انتظار بیمه درمان تکمیلی را پشت سر بگذاریم؟

اهمیت استفاده از دوره انتظار بیمه تکمیلی در ایجاد شرایط برابر و تعادل برای همه بیمه گذاران است. زمانی که شما خود را بیمه تکمیلی می کنید، در واقع در حال پس انداز کردن برای روزهایی هستید که ممکن است به هر دلیلی به خدمات این بیمه نیاز پیدا کنید. زمانی که شما از پوشش های بیمه تکمیلی استفاده می کنید، علاوه بر پس انداز خود در حال استفاده از پس انداز همه افرادی هستید که تحت پوشش این بیمه قرار دارند.

اگر بلافاصله همه خدمات برای این فرد فعال شود، در واقع حق افرادی که از مدت ها قبل حق بیمه پرداخت کرده اند، پایمال خواهد شد. به این ترتیب با قرار دادن دوره انتظار برای پوشش های بیمه تکمیلی، از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری خواهد شد.

همچنین شرکت حتی بیمه برای کنترل ریسک در سال اول قراردادهای بیمه درمان تکمیلی  ویا برای افراد جدید الورود دوره انتظار را در نظر می گیرند تا از پرداخت خسارت های از پیش تعیین شده یا موجود از قبل جلوگیری شود.

 

 

دوره انتظار بیمه تکمیلی برای پوشش های مختلف

  • دوره انتظار بیمه تکمیلی برای زایمان

یکی از مهمترین پوشش های بیمه تکمیلی که دارای دوره انتظار است، پوشش بیمه زایمان است. ظبق آئین نامه شماره 99 مصوب شورای عالی بیمه، دوره انتظار بیمه تکمیلی استفاده از پوشش زایمان 9 ماه است یعنی اگر فردی در زمان شروع قرار داد باردار باشد از پوشش زایمان و در برخی شرکت ها در این دوران از هزینه مالی مربوط به دوران بارداری مانند ویزیت بارداری، آزمایشات ها و سونوگرافی های بارداری نمی تواند استفاده کند. با این حال چنانچه بیمه شده سابقه پیوسته پوشش درمان تکمیلی داشته باشد، دوره انتظار پوشش زایمان اعمال نخواهد شد.

  • دوره انتظار بیمه تکمیلی برای جراحی

پوشش های مربوطه به جراحی های عمومی و تخصصی جزو پوشش های پر کاربرد وبسیار مهم بیمه درمان تکمیلی هستند. شرکت های بیمه برای کنترل ریسک وضریب خساراتی خود در این مدت جراحی های مزمن را پوشش نمی دهند.  با توجه به هزینه های سنگین جراحی های عمومی و تخصصی برای استفاده از این خدمات نیز دوره انتظار بیمه تکمیلی در نظر گرفته شده است. مدت دوره انتظار برای استفاده از پوشش بستری و جراحی 3 ماه است.

  • دوره انتظار بیمه دندانپزشکی

پوشش بیمه دندان پزشکی از جمله پوشش های هزینه بر ومهم در بیمه درمان خانواده وشرکتی هستند. پوشش خدمات دندانپزشکی شامل هزینه های دندانپزشکی بغیر از ارتودنسی، ایمپلمنت موارد زیبایی با ارائه گرافی قبل وبعد می شوند. پر استفاده بودن این خدمات باعث شده تا در برخی قراردادها توسط برخی از شرکت ها  دوره انتظار سه ماهه برای آن ها در نظر گرفته شود.

 

مدت زمان انتظار برای استفاده از بیمه تکمیلی در خدمات پار کلینیکی برخی شرکت های بیمه در برخی قرارداهای خانواده که امکان پیش بینی ریسک در شروع قرارداد سخت می باشد در نظر میگیرند.

دوره انتظار پوشش پاراکلینیکی حداکثر1 ماه می باشد.

 

خرید بیمه تکمیل درمان

همان طور که دیدید برخی پوشش های بیمه تکمیلی ، دوره انتظار بیمه تکمیلی دارند و باید بعد از مدت زمان قابل توجهی صبر کنید تا بتوانید از آنها استفاده کنید. حالا با این همه این حرف ها، باز هم شما به پوشش هایی مثل زایمان و جراحی های خاص نیاز خواهید داشت و نباید به خاطر داشتن دوره انتظار از خرد بیمه درمان تکمیلی منصرف شوید.  بهتر است از همین حالا اقدام به خرید بیمه تکمیلی و پوشش های مورد نظرتان بکنید تادر صورت لزوم، بتوانید از این پوشش ها بهره ببرید.

 

به شما توصیه می کنیم در خرید بیمه درمان تکمیلی به هیچ وجه تعلل نکنید زیرا بیماری وحادثه و هزینه ها آن خبر نمی کند ودر بیشتر مواقع بسیار سنگین هستند. واز طرح های متنوع با توجه به شغل ، شرایط مالی و سلیقه خود یکی از طرح ها را انتخاب کنید.

 

خرید آنلاین بیمه درمان تکمیلی

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب بیمه ای

شرکت های بیمه

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
سبد خرید فروشگاه
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x