بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

بیمه مسئولیت پزشکان

(بیمه مسئولیت پزشکان) – داشتن امنیت شغلی در هر رسته و کسب و کاری نیاز مبرم می باشد ، پس با داشتن بیمه مسئولیت می توان به جبران خسارت های احتمالی پرداخت . شغل پزشکی از جمله شغل های پر خطر می باشد که بیمه مسئولیت پزشکان مختص این رسته شغلی می باشد .

فعالین در حرفه پزشکی  مستقیماً با جان و مال افراد سر و کار دارند که فشار کاری، استرس روحی و روانی زیادی را به فعالان این قشرتحمیل  می‌کند . علاوه بر این خطرات ناشی از اشتباه فردی ممکن است خساراتی جبران‌ناپذیر را منجر شود. بیمه مسئولیت می‌تواند عامل مهمی در افزایش امنیت خاطر و جبران خسارات داشته باشد.

بیمه مسئولیت پزشکان، زیرمجموعه بیمه مسئولیت حرفه‌ای است که برای جبران خسارات جسمانی و یا روانی‌ که در اثر قصور و یا غفلت پزشک و یا پیراپزشک به بیمار وارد می‌شود و مواردی همچون خطا، اشتباه، غفلت و یا قصور در انجام معالجه، جراحی، تجویز نسخه و داروی غلط از پوشش‌های این بیمه‌نامه هستند.

 

خسارت‌های تحت پوشش بیمه مسئولیت پزشکان

 • غرامت فوت

در صورت فوت بیمار به علت خطا و اشتباه پزشک یا پیراپزشک، ورثه وی مستحق دریافت غرامت هستند. مبلغ این غرامت معادل مبلغ دیه در ماه‌های عادی و ماه‌های حرام است.

 • غرامت نقص عضو

درصورتیکه خطا و قصور پزشک یا پیراپزشک منجر به نقص عضو بیمار شود، بیمه موظف به پرداخت خسارت به بیمار است. سقف تعهد این خسارت توسط پزشک( بیمه‌گذار) تعیین می‌شود و بیمه مسئولیت پزشکان تا سقف مقرر هزینه خسارات به وجود آمده را پرداخت می‌کند.

 

بیمه مسئولیت پزشکان

حق بیمه مسئولیت پزشکان

حق بیمه مسئولیت پزشکان بر اساس دو پارامتر محاسبه می‌شود :

 • نوع تخصص و حوزه کاری پزشک یا پیراپزشک
 • سقف پوشش درخواستی برای بیمه مورد نظر

حوزه فعالیت پزشک میزان ریسک شرکت بیمه رادر ارتباط با فعالیت پزشک تعیین می کند.

 

دسته‌بندی برای پزشکان عبارت است از:

 1. پزشکان زنان و زایمان
 2. ارتوپدان، جراحان عمومی و متخصصان بیهوشی
 3. جراحان و متخصصان قلب، مغز و اعصاب، چشم، ترمیمی و پلاستیک و اورولوژی
 4. جراحان و متخصصان فک و صورت، گوش و حلق و بینی، دندان، لثه، اطفال، پوست و متخصصان پزشکی هسته‌ای
 5. پزشکان غیر جراح یا جراحانی که به دلایلی جراحی نمی‌کنند؛ مانند: پزشک عمومی، دندان‌پزشک، روان‌پزشک، متخصص آنکولوژی، آندوسکوپی، رادیولوژی، میکروبیولوژی، داروسازی، فیزیوتراپی، فیزیکی و توان‌بخشی، طب اورژانس و طب سنتی.

دسته‌بندی پیراپزشکان نیز به شرح زیر است:

 1. ماماها (شاغل در بیمارستان یا درمانگاه)
 2. دندان‌پزشکان تجربی و بهداشت‌کاران دهان و دندان
 3. کارشناسان ارشد و تکنسین‌های بیهوشی، کارشناسان فیزیوتراپی، پرستاران، بهیاران و تکنسین‌های شاغل در کلیه بخش‌های دیالیز، اورژانس، CCU، ICU و سوپروایزر بالینی، کنترل عفونت و آموزشی
 4. پرستاران و بهیاران سایر بخش‌ها، تکنسین‌های اتاق عمل، پرستاران و بهیاران اتاق عمل، پرستاران و بهیاران مرکز فوریت‌های پزشکی، پرستاران درمانگاه و منزل و تکنسین‌های سازمان انتقال خون
 5. تکنسین‌های رادیولوژی، سی‌تی‌اسکن و MRI، کارشناسان و تکنسین‌های آزمایشگاه، داروخانه، تکنسین‌های نوار نگاری و CSR، کمک بهیاران و کارکنان مراکز بهداشت.

 

بیمه مسئولیت پزشکان یک بیمه مناسب برای جبران خسارت های احتمالی در این حرفه می باشد ولی این نکته باید مد نظر داشت که یک پزشک حافظ جان مردم می باشند و نباید در این زمینه کوتاهی کنند .

 

خرید بیمه نامه مسئولیت پزشکان

برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان می توانید از سایت کارگزاری مقدس نیاکی (بهینشو) /آمل / مازندران ، بیمه نامه خود را بصورت آنلاین سفارش دهید ودرصورت درخواست مشاوره ، فرم مورد نظر و یا سفارش آنلاین را تکمیل نمایید.

 

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مطالب بیمه ای

شرکت های بیمه

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
سبد خرید فروشگاه
شروع به تایپ کنید برای نوشته‌های که به‌دنبال آن هستید.
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x